usg Z Elastografią

ELASTOGRAFIA

Jedną z najnowocześniejszych metod badania ultrasonograficznego jest elastografia, przeprowadzaną za pomocą najwyższej klasy aparatów USG, aparat USG HITACHI ALOKA ARIETTA V60, w który wyposażona jest nasze Centrum Medyczne. Jest on kompleksowym i wszechstronnym systemu ultrasonografii, oferującym najwyższej jakości

Elastografia to nowoczesna metoda diagnostyczna, opierająca się na ocenie twardości (sztywności) tkanek guza. Wykorzystuje fakt, że w wyniku wystąpienia raka znacząco zmienia się twardość tkanki wokół chorobowej zmiany lub całego narządu. Badanie jest cyfrowym rozwinięciem badania palpacyjnego, w którym dotykiem ocenia się twardość i spoistość badanego narządu.


Różnice twardości zmian chorobowych były zawsze wykorzystywane w medycynie, w badaniu palpacyjnym (obmacywaniu). Istnieją jednak znaczące różnice pomiędzy palpacją a elastografią ultrasonograficzną – elastografia umożliwia nie tylko wyczucie twardszego ogniska przez powłoki skórne, ale także jego uwidocznienie, określenie położenia, wymiarów i kształtu, poza tym wykazuje większą czułość, rozpoznając różnice odkształcenia na poziomie setnych części punktu procentowego, co jest niedostępne w badaniu palpacyjnym.

 


Elastografia umożliwia lekarzom szybsze i trafniejsze podejmowanie decyzji diagnostycznych, optymalizujących dalszy tok postępowania z pacjentem:

  • w badaniach piersi: lepsze różnicowanie uwidocznionych zmian, w wielu przypadkach elastografia umożliwia ograniczenie liczby biopsji, w mniej licznych wskazuje na potrzebę biopsji pomimo braku istotnej sugestii nowotworu w zwykłym obrazie USG.
  • w badaniach tarczycy: zwiększenie czułości wykrywania nowotworów o istotnie wyższej twardości oraz wzrost czułości i swoistości badania przerzutów do węzłów chłonnych szyi.
  • w badaniach innych narządów powierzchownych i węzłów chłonnych obwodowych: elastografia znacznie podwyższa czułość i swoistość rozpoznawania zmian nowotworowych.
  • w badaniach gruczołu krokowego: znacznie lepsza identyfikacja zmian nowotworowych, dodatkowo możliwość rozstrzygnięcia co do naciekania torebki gruczołu, krytyczna dla oceny stopnia zaawansowania.

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje elastografii:

  • elastografia USG,
  • elastografia rezonansu magnetycznego (tzw. elastografia MRI).

Na czym polega elastografia USG?

W czasie tego rodzaju badania lekarz za pomocą głowicy USG nieznacznie naciska na badany narząd, w którym podejrzewa zmianę nowotworową. Następnie wszelkie spowodowane tym badaniem odkształcenia są przetwarzane I przedstawiane za pomocą kolorowych map, czyli tzw. elastogramów (obrazów poszczególnych zmian). Każdemu stopniowi twardości przyporządkowane są konkretne barwy.

Samo badanie jest bezbolesne. Aparat USG przetwarza wszystkie dane i oblicza współczynnik twardości guzka. W przypadku stwierdzenia przez lekarza zmian w postaci guzów czy torbieli istnieje możliwość poszerzenia diagnostyki przez wykonanie biopsji w celu pewnego rozpoznania zmian o charakterze nowotworowym.

Metodą elastografii bada się raka piersi, raka jąder, tarczycy, wątroby i obwodowych węzłów chłonnych. Badanie twardości tkanek za pomocą aparatu USG to obecnie jedna z najbardziej czułych metod wykrywania nowotworu. Pokazuje ono wszystkie miejsca zmienione chorobowo, także te we wczesnym stadium nowotworu. Dzięki temu pacjent zyskuje o wiele większą szansę na skuteczną diagnostykę oraz szybkie leczenie.

Nowością naszego aparatu USG Hitachi Aloka jest Strain Histogram Elastography – ocena zwłóknienia wątroby z użyciem elastografii typu Strain.