Dermatoskopia

DERMATOSKOPIA inaczej dermoskopia

to badanie zmian skórnych pod powiększeniem, przy użyciu specjalnego sprzętu — dermatoskopu, który pozwala uzyskać „trójwymiarowy obraz” i uwidacznia głębsze struktury oglądanej zmiany.

 Celem dermatoskopii jest odróżnienie zmian złośliwych od łagodnych oraz określenie, czy oceniana zmiana wymaga wycięcia chirurgicznego czy nie.

Na badanie dermatoskopem powinny jak najszybciej zgłosić się osoby, które zauważyły, że na ich skórze pojawiły się zmiany budząc niepokoj, szybko rośną, łuszczą się, swędzą, krwawią, mają nieregularne brzegi, niejednolity kolor i szybko się zmieniają. Inne objawy, które powinny zaniepokoić, to sączenie ze znamion, zaczerwienienie wokół znamienia, obrzęk i ból.

Badanie dermatoskopem jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut a może wykryć czerniaka, czyli raka skóry, który we wczesnym etapie rozwoju jest całkowicie wyleczalny.


Badaniu dermatoskopowemu powinien się poddać każdy przynajmniej raz w roku.

Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry, powinny poddać się badaniu każdorazowo w przypadku zmiany budzącej niepokój. Są to osoby, które:

  • posiadają fenotyp skóry typu I lub II,
  • opalają się bardzo słabo lub wcale,
  • posiadają piegi lub znamiona o różnym wyglądzie, zwłaszcza duże, o nieregularnym kształcie lub nierównym kolorze
  • doznały poparzeń słonecznych lub miały częsty kontakt z silnym słońcem
  • mają w rodzinie osoby, które zachorowały na nowotwory skóry.

Dermatoskopia pomaga w wykryciu znamion barwnikowych podejrzanych o nowotworowy charakter, które „na pierwszy rzut oka” niczym się nie różnią się od pozostałych a w przyszłości mogą stanowić punkt wyjścia dla rozwoju czerniaka. Pomaga je odróżnić od innych, podobnych w wyglądzie, ale całkowicie niegroźnych zmian skórnych, takich jak brodawki łojotokowe czy naczyniaki.

Dermatoskopia może być również wykorzystywane do diagnozowania chorób zakaźnych, oglądania trzonu włosa czy oceny powikłań skórnych w przebiegu innych chorób.

Dermatoskopia nie wymaga przygotowań i nie trzeba wykonywać żadnych wcześniejszych badań laboratoryjnych.