Teleangiektazje, powszechnie określane jako „pajączki naczyniowe” to problem wielu osób, szczególnie kobiet.
Jest to forma zaburzeń krążenia żylnego, która objawia się zaczerwienieniem i tzw. rumieniem na skórze, zlokalizowanym na kończynach dolnych i górnych, na twarzy oraz innych częściach ciała a spowodowanym przez poszerzone żyłki śródskórne. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe naczynia krwionośne, widoczne przez naskórek. Mogą występować jako pojedyncze zmiany lub rozlane na znacznej powierzchni skóry. Większe są wyczuwalne przy dotyku i czasami dają dolegliwości bólowe.
Skuteczne usuniecie takich zmian naczyniowych można wykonać za pomocą lasera, którego energia dociera do nagromadzonej pod skórą krwi, gdzie zostaje pochłonięta przez hemoglobinę „pajączek” znika od razu, a pozostałości po uszkodzonym naczynku zostają wchłonięte przez organizm.
Laserowe zamykanie naczynek jest całkowicie bezpieczne i skuteczne, jednak wymaga
przestrzegania po zabiegu pewnych zasad, między innymi:
- nie należy opalać się przez min. 4 tygodnie po zabiegu,
- nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych i nie korzystać z sauny przez ok. 5 dni po zabiegu,
- należy nawilżać skórę 2-3 razy dziennie, warto stosować na twarz kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- jeśli to możliwe, unikać stosowania makijażu na naświetlone miejsca przez ok. 5 dni po zabiegu na naczynka twarzy.
- nie stosować peelingów, mydła i toników na bazie alkoholu.
Powikłania po zabiegu laserowego zamykania naczynek praktycznie nie występują i dotyczą najczęściej uszkodzenia ciągłości skóry lub jej zasinienia / przebarwienia, które zazwyczaj ustepuje w ciągu kilku dni.
Aby laserowe zamykanie naczynek przyniosło trwałe rezultaty, zabieg należy wykonać od 1 do 3 razy w ciągu kilku miesięcy.
Wszystkie zabiegi laserowe mogą wiązać się w pewnym dyskomfortem, zatem na życzenie pacjenta, mogą być przeprowadzanie w sedacji wziewnej lub dożylnej.
WAŻNE! Nie należy ignorować teleangiektazji. Należy pamiętać, że poszerzone naczynka mogą
być czymś więcej niż tylko zwykłym defektem kosmetycznym. Nie rzadko wskazują na niebezpieczne zmiany w układzie żylnym. Dlatego wszystkie osoby z pajączkami powinny wykonać badanie USG Doppler naczyń żylnych.