Terapia nietrzymania moczu

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu polega na przywróceniu napięcia i sprężystości mięśni dna miednicy oraz górnej ściany pochwy.

W tym celu stosujemy metodę leczenia laserem.

Laser stymuluje namnażanie włókien kolagenowych oraz sprzyja obkurczaniu istniejących tkanek poddanych zabiegowi. Dochodzi do zwiększenia napięcia tych tkanek, zmniejsza się kąt nachylenia i przywrócona zostaje normalna funkcjonalność cewki moczowej.


Włókna kolagenowe potrzebują czasu na regenerację, dlatego pierwsze efekty zabiegu odczuwane są po mniej więcej miesiącu od jego wykonania. Zdarza się jednak, że proces przebudowy trwa dłużej i rezultat pojawia się dopiero po pół roku.

W większości przypadków dla pełnej eliminacji problemu wystarczy wykonanie jednego zabiegu, w sporadycznych przypadkach zalecane jest powtórzenie go po około 3 miesiącach.

Metoda laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu stosowana jest u kobiet w każdym wieku, u których nie występują  przeciwwskazania. Jednak efekty mogą być różne. W przypadku kobiet młodszych rezultat terapii jest bardziej trwały – utrzymuje się wiele lat. U kobiet w wieku około- i postmenopauzalnym trwałość efektu zabiegu często uzależniona jest od stosowania dodatkowych terapii – leków i wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla.

Laserowy zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, w warunkach gabinetu ginekologicznego. Jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.

Należy przed nim wykonać badanie cytologiczne. Należy również zaprzestać stosowania na tydzień przed planowanym terminem zabiegu. obniżających krzepliwość krwi leków i ziół (takich jak aspiryna, dziurawiec lub nagietek).

Bezpośrednio po zabiegu Pacjentka może wrócić do codziennych czynności. Zalecane jest zdecydowane unikanie stosunków płciowych w przedziale 2- 3 tygodni od zabiegu.

Zabieg laserem w leczeniu nietrzymania moczu jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które szukają metody mniej inwazyjnej w porównaniu z innymi. Poza tym ma on liczne, dodatkowe zalety:

  • jest nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny,
  • trwa kilka minut i nie wymaga rekonwalescencji,
  • działa bezpośrednio na pochwę – rewitalizuje jej ściany, obkurcza je i przywraca elastyczność,
  • redukuje suchość pochwy, przywraca naturalne nawilżenie, likwiduje podrażnienia,
  • poprawia jakość współżycia seksualnego – przynosi odczuwalne efekty zarówno u młodych kobiet po porodzie jak i u kobiet po menopauzie.

Im wcześniej rozpocznie się leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, tym lepsze efekty można uzyskać i szybciej pozbyć się dyskomfortu.

Z problemem należy udać się do lekarza, gdy tylko zauważy się pierwsze objawy schorzenia. Duża grupa kobiet po 30. roku życia dotknięta jest tym problemem, a przez wzgląd na wstyd nie przyznaje się do niego. Tymczasem wczesna diagnostyka powoduje, że leczenie schorzenia, szczególnie we wczesnym stadium, jest proste, szybkie i skuteczne.