USG metodą Dopplera

Badanie ultrasonograficzne to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych, stosowana prawie we wszystkich gałęziach medycyny.

Badanie USG metodą Dopplera jest to nieinwazyjne badanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, które pozwala na ocenę wydolności układu żylnego oraz precyzyjną lokalizację zmian chorobowych żył i tętnic. Służy do wczesnego wykrywania schorzeń żylnych i tętniczych, które w konsekwencji mogą prowadzić do udaru mózgu, zawału serca oraz zatoru płucnego. Lekarz, wykonując badanie widzi, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej, gdzie może się cofać z powodu niedomykania się zastawek żylnych.

USG metodą Dopplera jest wykorzystywane w badaniu układu rozrodczego, w celu monitorowania owulacji, różnicowania guzów czy podejrzenia ciąży. Pozwala także określić stan płodu, możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego oraz choroby kobiety ciężarnej (nadciśnienie, choroby nerek, cukrzycę, choroby serca). W badaniu dopplerowskim u kobiet ciężarnych i w chorobach kobiecych stosuje się sondy przezbrzuszne i przezpochwowe, w zależności od wskazań. Wynik badania przekazywany jest w postaci opisu, niekiedy także z dołączonymi wydrukami obrazów ultrasonograficznych.

Ultrasonografia dopplerowska jest podstawową metodą diagnostyki zwężeń tętnic szyjnych oraz tętnic i żył kończyn dolnych. Jest również stosowane u mężczyzn w celu identyfikowania komórek rakowych stercza.

Badanie doplerowskie wykorzystuje się do wykrycia guzków nowotworowych, gdyż większość z nich jest silnie unaczyniona. Wykonujemy to badanie metodą elastografii –  jest to obecnie najbardziej czuła metoda wykrywania nowotworu piersi, jąder, tarczycy, wątroby czy obwodowych węzłów chłonnych.


 Wykonujemy badania USG wszystkich narządów, m.in:

  • jamy brzusznej – wątroby, woreczka żółciowego i dróg żółciowych, śledziony, trzustki, nerek, narządu rodnego,
  • układu moczowego – pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, moszny/jąder
  • piersi
  • tarczycy
  • szyi, ślinianek, węzłów chłonnych
  • pachwin i przepukliny.

Badanie jest bezbolesne, można powtarzać je wielokrotnie nawet w krótkich odstępach czasu, jest przy tym niezawodne zawsze, gdy pojawia się potrzeba analizy kształtu i wielkości poszczególnych narządów. Dzięki ultrasonografii każde odchylenie od normy staje się natychmiast widoczne, a lekarz może maksymalnie szybko podjąć dalsze kroki zaradcze.


Pracownia ultrasonograficzna w naszym Centrum Medycznym wyposażona jest w nowoczesny aparat USG HITACHI ALOKA ARIETTA V60 – aparat klasy Premium, oferujący najwyższej jakości obraz.