Botoks

BOTOKS czyli oręż w walce ze zmarszczkami.

Medycyna estetyczna zaczęła się od botoksu. Początkowo wykonywano go ze wskazań medycznych, ale szybko zorientowano się, że świetnie niweluje zmarszczki. Mimo iż przybyło wiele nowych metod to właśnie botoks pozostaje najbardziej znanym i najczęściej stosowanym zabiegiem.

Botoks w rękach doświadczonego specjalisty jest bezpieczny i daje rewelacyjne efekty. Podaje się go w niewielkich ilościach, działa miejscowo, nie jest wchłaniany do organizmu, a po paru miesiącach nie ma po nim śladu.

Często bywa, że wyraźne zmarszczki mimiczne widać już u bardzo młodych osób. W takim przypadku wstrzyknięcie botoksu podziała też profilaktycznie. Im rzadziej będziemy marszczyć czoło, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zmarszczka utrwali się i w przyszłości stanie się widoczna również bez żadnej mimiki.

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej to bardzo skuteczna metoda usuwania i wygładzania zmarszczek mimicznych. Powoduje zmniejszenie skurczu tych mięśni, dzięki czemu pokrywająca je skóra wygładza się. Z czasem te dynamiczne zmarszczki pogłębiają się i pozostają na stałe. Wygładzenie tych linii sprawia, że twarz staje się pogodniejsza. Zabieg ten znacznie osłabia się odruch marszczenia się, a co za tym idzie:

  • likwiduje kurze łapki,
  • usuwa lwią zmarszczkę,
  • podnosi opadające brwi,
  • podnosi opadnięte kąciki ust,
  • likwiduje zmarszczki palacza,
  • likwiduje poziome bruzdy na szyi,
  • usuwa pionowe pasma na skórze szyi,
  • likwiduje skórkę pomarańczową,
  • pomaga w leczeniu bruksizmu.

Botoks sprawia, że rysy łagodnieją, a twarz wygląda kilka lat młodziej.

Ale botoks działa tylko na zmarszczki mimiczne. Jeżeli chcemy pozbyć się tych, które powstały w wyniku naturalnego wiotczenia i opadania skóry, musimy zastosować inne metody, np połączenie wypełniaczy z botoksem.

Zmarszczki mimiczne biorą się z nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy. Botoks wstrzyknięty w okolice zmarszczki blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, skóra przestaje się marszczyć i rozluźnia się, a zmarszczki się nie pogłębiają. Unieruchomione zostają niewielkie fragmenty skóry, dlatego reszta mięśni może funkcjonować normalnie, a twarz nie wygląda nienaturalnie. Zaraz po zabiegu skóra może być podrażniona i obrzęknięta, może powstać niewielki siniak, ale te niekorzystne objawy szybko znikają.

Efekt jest widoczny po 3-4 dobach i utrzymuje się na ogół ok. 6 miesięcy. Potem działanie toksyny botulinowej nieco słabnie, chociaż zdarzają się osoby, które zauważają je nawet przez 8-10 miesięcy.


Należy jednak pamiętać, że botoks to silnie działająca substancja, która nieodpowiednio zastosowana może przynieść więcej szkody niż pożytku. Podanie zbyt dużej dawki może skutkować czasowym porażeniem mięśnia twarzy, które mija dopiero po kilku miesiącach.

Przed zabiegiem nie trzeba robić żadnych badań. Wystarczy szczegółowy wywiad lekarski przeprowadzony na początku wizyty. Botoksu nie wstrzykuje się, gdy pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe zawierające substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy.

Po zabiegu skóra jest schładzana i smarowana kremem z witaminą K, który ma chronić przed powstaniem siniaków. Przez trzy godziny nie można masować twarzy, schylać się ani kłaść.