Lipoliza iniekcyjna
to bezoperacyjna metoda umożliwiająca eliminację niewielkich oraz nagromadzonych miejscowo ilości tłuszczu. Komórki tłuszczowe ulegają rozpuszczeniu pod wpływem wstrzykiwanej odpowiednio dobranej substancji leczniczej. Dzięki zastosowaniu bardzo cienkich igieł i znieczulenia miejscowego zabieg jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. Efekty redukcji tkanki tłuszczowej obserwuje sie po ok. 3 tygodniach od zabiegu.
Zabieg polega na wstrzyknięciu w ściśle określone miejsca preparatu pod nazwą fosfatydylocholina, w dawce określonej przez lekarza, bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Substancja wnika do wnętrza komórek, powodując rozerwanie błony komórek tłuszczowych i doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Następnie wraz z lipoproteidami jest transportowana do wątroby, gdzie tłuszcze są rozkładane i wydalone z organizmu za pomocą układu limfatycznego i pokarmowego. Po zabiegu pojawia się nieco bolesny obrzęk, zaczerwienienie, czasem swędzenie. Jednak wszystkie następstwa wykonania lipolizy ustępują już po kilku dniach. Liczba zabiegów zależy przede wszystkim od grubości tkanki tłuszczowej, którą chcemy zredukować. Często wystarcza tylko jeden zabieg – ale gdy tkanka tłuszczowa jest grubsza – zabieg powinno sie powtórzyć.
Wskazaniami do zabiegu lipolizy są zlokalizowane miejscowe otłuszczenia, leczenie cellulitu czy regeneracja i zwiększenie elastyczności skóry
Obszary ciała najczęściej poddawane lipolizie to:
- druga brodapodwójny podbródek
- tłuszcz na udach
- fałd tłuszczu na brzuchu
- tłuszcz na pośladkach
- otłuszczony kark
- tłuszcz wokół pach
- grube kolana
Przeciwskazania do zabiegu są schorzenia wątroby, choroby natury kardiologicznej, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi i choroby skóry. ciąża lub karmienie piersią.